Z wielu powodów, wypadki samochodowe należą do codzienności jaka panuje na polskich drogach. Mogą zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy, ponieważ każdy kierowca jest tylko człowiekiem i jak każdy człowiek, raz na jakiś czas popełnia błędy. Błędy te są łatwe do wykrycia zwłaszcza na drodze, gdzie wystarczy dosłownie jedna, bardzo krótka chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe.
Zazwyczaj jednak można znaleźć pewną dawkę szczęścia nawet w największym nieszczęściu. Tak jest też w przypadku wypadków samochodowych, z których znaczna większość to po prostu niewielkie stłuczki i obicia, niegroźne zarówno dla kierowcy, jak i dla samochodu którym kierował w trakcie wypadku. Odrapania i zniszczenie karoserii to zazwyczaj największe obrażenia i są łatwe do naprawienia.
Niekiedy jednak może dojść do wypadku na tyle ciężkiego, że dojdzie do usterki, która całkowicie uniemożliwia pracę samochodu. Co zrobić w takiej sytuacji? Zwłaszcza, że większość ludzi posiada tylko jeden samochód do swojej dyspozycji. Zakładając sytuację w której mieszka się poza miastem i nie ma dostępu do komunikacji zbiorowej, to wychodzi na to, że samochód zniszczony w wypadku jest jedynym środkiem transportu, z którego można korzystać na przykład, podczas przejazdów do swojego miejsca zatrudnienia.
Na szczęście na ten problem jest dobre i stosunkowo łatwe rozwiązanie. Mowa tutaj oczywiście o samochodzie zastępczym, który wypożyczony jest poszkodowanemu przez firmę ubezpieczeniową. Jak to jednak dokładnie działa? Czy powinno się w takiej sytuacji płacić za korzystanie z samochodu? Jak otrzymać bezgotówkowy samochód zastępczy w Warcie albo w innej firmie ubezpieczeniowej?
Do korzystania z samochodu zastępczego ma prawo poszkodowany w ramach swojego ubezpieczenia. Firma nie powinna pobierać za to żadnych opłat, ponieważ dostęp do samochodu zastępczego należy do podstawowych praw ubezpieczonego. Po wypadku każdy poszkodowany może skorzystać z tego prawa i jeździć autem zastępczym, aż do dnia kiedy usterki w samochodzie, w którym doszło do wypadku zostaną naprawione i odbiór samochodu będzie możliwy.
Wszystko to oczywiście wymaga wypełnienia wszelkich niezbędnych formalności. Wymagania formalne mogą się znacznie różnić w zależności od tego, w której firmie ubezpieczeniowej jest się ubezpieczonym. Bardzo często należy na przykład, potwierdzić jakimś dokumentem brak dostępu do pojazdu zastępczego w swoim własnym zakresie, czyli że nie posiada się drugiego samochodu, z którego można swobodnie korzystać na czas naprawy szkody powstałej w wypadku. Wymagane może być też udokumentowanie tego, że korzystanie z samochodu jest niezbędne do utrzymania dotychczasowego trybu życiowego, czyli na przykład, do dojazdów do miejsca zatrudnienia.
Większość osób nie rozmyśla nad tymi sprawami aż do momentu gdy dojdzie do jakiejś stłuczki czy kolizji. Znacznie lepiej jest jednak być wcześniej przygotowanym, tak aby nie mieć przykrych niespodzianek. Najważniejsze jest przede wszystkim odpowiednie przeanalizowanie tego co oferuje firma ubezpieczenia w ramach wariantu ubezpieczeniowego jaki się wykupuje. Bardzo często oferty takie zawierają dużo kruczków i haczyków, które wychodzą na jaw dopiero wtedy gdy jest za późno. Więc zanim wybierze się swojego ubezpieczyciela, dobrze jest sprawdzić wszystkie dostępne oferty i dopiero wtedy podjąć swoją decyzję i podpisać umowę. Bo choć myślenie o wypadkach samochodowych nie jest zbyt przyjemne, to lepiej być przygotowane na najgorsze i dzięki temu spać spokojnie w nocy, wiedząc że jesteśmy zabezpieczenia nawet przed największym trudnościami życiowymi.