Sytuacje na drodze bywają naprawdę bardzo różne. Czeka na nas wiele niebezpieczeństw, które mogą doprowadzić do stłuczki, poważnego wypadku, a w niektórych przypadkach również do śmierci. Trzeba naprawdę bardzo uważać, ponieważ po naszych drogach jeździ stosunkowo dużo osób, które nie posiadają prawa jazdy.
Co jakiś czas są organizowane akcje na drodze, które mają za zadanie walczyć z osobami bez prawa jazdy, które decydują się zasiąść za kółkiem. Policja przeprowadza wyrywkowe kontrole na drodze i wyłapuje pijanych kierowców, a także tych, którzy nie mogą pochwalić się licencją na prowadzenie pojazdu.
Od jakiegoś już czasu w Polsce funkcjonuje prawo, które pozwala Policji odebrać prawo jazdy kierowcy, który przekroczy o ponad 50 km/h prędkość w terenie zbudowanym. Z tego też powodu wzrosła ilość osób, które prowadzą auto bez prawa jazdy. Jakie konsekwencje mogą wyniknąć z takiej jazdy?
Wypadek na drodze, a brak prawa jazdy!
Tak jak już wspomniano sporo osób niestety decyduje się na rozpoczęcie jazdy samochodem bez posiadania dokumentu uprawniającego, jakim jest prawo jazdy. Na drodze zdarzają się wypadki, stłuczki samochodowe. Konsekwencje braku prawa jazdy u jednego z uczestników stłuczki może doprowadzić do bardzo wielu problemów. W efekcie możemy mieć problem z odzyskaniem odszkodowania za uszkodzony pojazd, a także odszkodowania za nasze problemy zdrowotne.
Osoba, która nie ma prawa jazdy nie może poruszać się samochodem osobowym. Nie może siedzieć za jego kierownicą i go prowadzić. Jeśli dojdzie do jakiegoś zdarzenia na drodze, które będzie stłuczką, wypadkiem itp., to niestety taka osoba będzie miała podobne problemy, jak osoba będąca pod wpływem środków odurzających, na przykład alkoholu.
Jeśli prowadzimy auto bez prawa jazdy, ponieważ nigdy go nie zrobiliśmy, bądź zostało nam odebrane, to nawet jeśli nie my będziemy sprawcami stłuczki, to i tak nie otrzymamy odszkodowania za uszkodzenie naszego auta. Co gorsze, to my możemy być podciągnięci do odpowiedzialności za zdarzenie, ponieważ tak naprawdę nie powinno nas być nawet na drodze.
Ubezpieczalnia ma prawo nam nie wypłacić pieniędzy, ponieważ nie wywiązaliśmy się z umowy z ubezpieczalnią. W każdej umowie jest zapis, który mówi o tym, że pojazd musi być prowadzony przez osobę z uprawnieniami, a także pojazd powinien mieć aktualne badanie techniczne.
Co w sytuacji, gdy sprawcą wypadku będzie osoba bez prawa jazdy? Wtedy problem jest spory, ale głównie dla tej osoby. Dawniej był spory problem z pobraniem odszkodowania od osoby, która nie ma prawa jazdy, a co za tym idzie nie działa jej ubezpieczenie obowiązkowe OC. Dziś ubezpieczalnia wypłaca poszkodowanym pieniądze bez problemu, jeśli na miejscu zdarzenia była Policja, która spisała odpowiedni protokół. Poszkodowany otrzymuje swoje pieniądze i może naprawić samochód, a sprawca ma naprawdę ogromny problem na głowie. Niektórzy mogą spłacać poszkodowanego przez całe swoje życie. Trzeba dlatego mieć świadomość tego jakie ryzyko się podejmuje jadąc samochodem bez prawa jazdy.
Uderzając na przykład w stosunkowo nowego Mercedesa, bądź jakikolwiek inny bardzo drogi pojazd, możemy mieć do spłacenia nawet kilkaset tysięcy złotych. Jeśli nie mamy prawa jazdy to nasze ubezpieczenie OC nie chroni nas przed wydatkami. Co w takim razie będzie miało miejsce? Otóż to my, jako sprawcy zdarzenia będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczalnia wypłaci poszkodowanemu pieniądze, a następnie będzie od nas ściągać należność. Kilkaset tysięcy złotych możemy spłacać przez całe życie. Komornik może nam odebrać dom, samochód, działki itp. Trzeba mieć świadomość, jeśli popełniamy tak nieodpowiedzialny czyn jakim jest jazda bez prawa jazdy.
Czy możemy dostać samochód zastępczy podczas stłuczki?
Nie każda stłuczka kwalifikuje się do tego, aby otrzymać pojazd zastępczy. Trzeba o tym wiedzieć. Szczegóły powinny znajdować się w regulaminie naszego ubezpieczenia. W przypadku stłuczki i ubezpieczenia AC, zapewne będzie nam się należał samochód zastępczy. Również w takim przypadku należy się samochód zastępczy po zderzeniu z osobą bez prawa jazdy. Należy się, ponieważ posiadamy taką opcje w ubezpieczeniu. Możemy jednak starać się również o auto zastępcze w razie stłuczki, gdy sprawca nie posiada prawa jazdy. Koszt samochodu zastępczego będzie problemem sprawcy wypadku, który nie posiada prawa jazdy. To ta osoba będzie musiała pokryć wszelkie koszty związane z naprawą naszego samochodu, naszymi problemami zdrowotnymi wynikającymi z wypadku, stłuczki, a także wszelkie koszty wynajmu samochodu zastępczego.
Jak duże jest ryzyko natrafienia na kierowcę bez prawa jazdy?
Świat jest pełen nieodpowiedzialnych osób, które nie patrzą na innych, tylko interesują się samym sobą. Niestety jest to prawda i trzeba o tym pamiętać za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu, odpalamy go i wyruszamy w podróż. Nawet niezbyt daleka droga może być dla nas bardzo kosztowną, a czasami nawet ostatnią. Jest to bardzo przykre ale trzeba być świadomym tego stanu rzeczy.
Na polskich drogach są tysiące osób, które każdego dnia poruszają się samochodem bez ważnego prawa jazdy, ponieważ między innymi zostało im ono odebrane za przekroczenie prędkości. Szansa, że natrafimy na taką osobę jest bardzo duża. Problemów w razie stłuczki trochę będzie ale dziś i tak nie musimy się już tak bardzo tym wszystkim martwić jak dawniej. Nasza ubezpieczalnia wypłaci nam odszkodowanie, a resztą nie będziemy musieli się martwić!
Co nam grozi za jazdę po alkoholu?Jak wygląda sprawa auta zastępczego?
Sporo osób jeździ po spożyciu alkoholu. Wiele z nich nie posiada również prawa jazdy, ponieważ w dużej ilości przypadków prawo jazdy zostało wcześniej odebrane z powodu jazdy po spożyciu wyskokowych trunków.
Jeśli Policja zatrzyma pojazd do kontroli i okaże się, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, to na pewno zostanie zatrzymane mu prawo jazdy. Za jazdę bez prawa jazdy w takim przypadku może nam grozić nawet więzienie. Nie warto dlatego ryzykować i za kółkiem należy wsiadać zawsze gdy mamy pewność, że jesteśmy trzeźwi i nie ma w naszej krwi nawet odrobiny alkoholu. Jeśli tylko ktoś ma choć odrobinę niepewności, to nie powinien ryzykować, ponieważ konsekwencje są naprawdę spore.
Jazda po alkoholu ma dla sprawcy takie same konsekwencje jak jazda bez prawa jazdy. W razie jakiejkolwiek stłuczki sprawca nie będzie kryty ubezpieczeniem OC i nie może liczyć na to, że ubezpieczalnia pokryje koszty, które zostały przez niego spowodowane. Również posiadając ubezpieczenie AC, a będąc pod wpływem alkoholu lub nie posiadając prawa jazdy nie możemy liczyć na to, że otrzymamy odszkodowanie za stłuczkę. Kierowca musi być trzeźwy, w innym przypadku żadne ubezpieczenie nie będzie działać!
Jaki jest koszt samochodu zastępczego?
Auto zastępcze nie jest tanią opcją. Jeśli już się na nią zdecydujemy to musimy mieć pewność, że otrzymamy zwrot kosztów takiego przedsięwzięcia. Czasami możemy sami sobie znaleźć samochód, w wielu przypadkach jest jednak tak, że konieczne jest zgłoszenie chęci do ubezpieczyciela i to on ma prawo wybrać nam samochód, którym będziemy się poruszać. Czemu właśnie tak jest?
Otóż dlatego, że są różne klasy pojazdów. Niektóre są znacznie droższe w wypożyczeniu od innych. Jeśli mamy mały samochód miejski, to nie wypożyczymy sobie limuzyny, ekskluzywnego samochodu. Jeśli jednak mamy drogi pojazd, to również ubezpieczalnia powinna nam zaoferować możliwość wynajmu ekskluzywnego samochodu o podobnym standardzie. Trzeba dlatego dobrze sprawdzić regulamin ubezpieczenia i dowiedzieć się jaki pojazd nam przysługuje.
Jeśli wypożyczymy auto, a ubezpieczyciel nie zdecyduje się nam zwrócić pieniędzy, to koszt wynajmu małego auta miejskiego to wydatek około 100 złotych za dobę. Bardziej ekskluzywne auta to koszt 300-500 złotych za 24 godziny wynajmu. Są to naprawdę bardzo duże sumy dlatego trzeba brać to pod uwagę poszukując auta na wynajem.
Prawo jazdy na ile można stracić?
Skoro ryzyko zderzenia z osobą bez prawa jazdy jest tak wielkie, to warto wiedzieć za co i na jak długo możemy stracić dziś nasze prawo jazdy. Szans na jego utratę jest naprawdę bardzo wiele. Zazwyczaj ludzie tracą prawo jazdy ze względu na przekroczoną ilość punktów karnych. Jest to jednak jeden z powodów, a mogą być one przecież jeszcze inne.
Prawo jazdy najczęściej traci się na okres trzech miesięcy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Już wcześniej o tym wspominano. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że wsiadając za kółkiem po utracie prawa jazdy z tego powodu, możemy liczyć na przedłużenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli Policja zatrzyma nas bez prawa jazdy, ponieważ zostało nam już ono odebrane za przekroczenie prędkości, to zakaz prowadzenia pojazdów będzie obowiązywał przez pół roku. Jest to więc już naprawdę bardzo uciążliwe dla większości z nas. Pół roku bez możliwości prowadzenia auta może znacząco utrudnić życie. Dlatego właśnie tak wiele osób jeździ bez prawa jazdy, ponieważ już raz zostały złapane i teraz ich okres bez możliwości jazdy autem został przedłużony.
Można również utracić prawo jazdy bezpowrotnie jeśli zostaniemy zatrzymani bez jego posiadania, gdy zakaz prowadzenia pojazdów został nam już przedłużony do pół roku. W takiej sytuacji tracimy prawo jazdy i musimy zdawać je ponownie. Dla bardzo wielu osób jest to wręcz niewykonalne. Przepisy drogowe na przestrzeni lat może nie zmieniły się tak bardzo, ale wymagania na państwowym egzaminie na prawo jazdy już tak. Wiele osób zdawało prawo jazdy na starych zasadach, które były dosyć łatwe, w porównaniu do tych, z którymi muszą się zmagać dzisiejsi młodzi kierowcy.
Jaki jest koszt prawa jazdy?
Zdarzają się osoby, które nigdy prawa jazdy nie miały. Nie zostało im ono odebrane ale po prostu nigdy nie chciało im się tego prawa jazdy robić. Czemu tak jest? Otóż dlatego, że prawo jazdy nie jest tanie. Wiele osób nie podejmuje próby jego zrobienia właśnie ze względu na koszt wyrobienia dokumentu. Musimy zapłacić sporo pieniędzy za przeprowadzenie kursu, a także za państwowy egzamin. Oprócz tego trzeba ponieść koszt badań lekarskich oraz wyrobienia dokumentu już po zdaniu egzaminu.
Koszt kursu na prawo jazdy to w dzisiejszych czasach kwota około 1500 złotych. Dużo zależy również od miasta, w którym prawo jazdy robimy. W dużych miastach koszt może być znacznie wyższy i sięgać nawet 2500 złotych za kurs. Szkolenie to jednak nie wszystko. Trzeba zapłacić ponad 200 złotych za przeprowadzenie egzaminu państwowego. Oprócz tego oczywiście musimy ponieść koszty wizyty lekarskiej i wydania zaświadczenia. Koszt około 100-150 złotych. Ostatnim wydatkiem jaki będzie czekał na osobę wyrabiającą prawo jazdy jest koszt wydania dokumentu. Będziemy musieli zapłacić w urzędzie około 100 złotych. Gdy uda nam się zdać egzamin i pokryjemy te wszystkie wymienione koszty, to w końcu będziemy mogli cieszyć się prawem jazdy. Jak widać droga do zrobienia prawa jazdy jest na pewno kosztowna. Nie każdy chce pokryć te koszty, a na pewno już nie każdy chce przejść tak daleką drogę, aby posiadać ten dokument w swoim portfelu.
Trzeba jednak wiedzieć, że prawo jazdy jest znacznie tańsze, jeśli chcemy je zrobić, niż płacenie za naprawę czyjegoś samochodu, tym bardziej jeśli będzie to naprawdę kosztowny pojazd. Czy warto więc ryzykować i jeździć bez prawa jazdy? Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie niedogodności z tym związane to zauważymy, że naprawdę nie warto. Lepiej zrobić prawo jazdy i jeździć zgodnie z przepisami, aby przypadkiem nie zostało nam ono odebrane.
Jazda bez prawa jazdy to spore ryzyko. Traci tak naprawdę ten, kto jedzie bez prawka, a nie osoba znajdująca się w drugim pojeździe. Nawet jeśli kierowca bez prawa jazdy nie jest winny zdarzeniu, to i tak nie uda mu się skorzystać z ubezpieczenia OC. Patrząc na ceny samochodów, które poruszają się po naszych drogach widać, że ryzyko wpadnięcia w poważne tarapaty finansowe jest naprawdę spore. Samochodów o wartości kilkuset tysięcy złotych jest na drogach sporo. Wystarczy, że trafimy na właśnie taki pojazd, a będziemy mogli pożegnać się z majątkiem naszego życia. Jeżdżąc bez prawa jazdy można naprawdę sporo stracić. Nie warto podejmować takiego ryzyka!
Auta zastępcze – jak szybko można je otrzymać?
Samochody zastępcze możemy w wielu przypadkach otrzymać niemal natychmiast po zdarzeniu drogowym. Zdarza się, że ubezpieczalnia podstawia samochód zastępczy do serwisu, w którym umieścimy nasz uszkodzony samochód. Czasami jest to również miejsce wypadku, stłuczki. Sprawy związane ze stłuczką nie są jeszcze do końca rozwiązane, a samochód zastępczy już czeka na kierowcę, który został poszkodowany.
W niektórych przypadkach oczekiwanie na samochód zastępczy może się wydłużyć. Szczególnie ma to miejsce wtedy, gdy nie mamy go zagwarantowanego w ubezpieczeniu AC, a sprawca naszego wypadku jest ubezpieczony w kiepskiej firmie. Wtedy ubezpieczalnia próbuje zrobić wszystko, aby nie doszło do wypożyczenia auta na jej koszt. Zdarza się to w dzisiejszych czasach stosunkowo rzadko ale rzeczywiście bywają takie sytuacje.
Kto odpowiada za samochód zastępczy?
Wynajem auta zastępczego jest bardzo ważny, gdy potrzebujemy auta do pracy, a nasz pojazd został uszkodzony w stłuczce, wypadku drogowym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że za samochód zastępczy odpowiada osoba, która taki pojazd wypożyczyła. Jeśli samochód zostanie uszkodzony, to trzeba będzie ponieść koszty związane z jego naprawą o ile, nie nabyliśmy ubezpieczenia na czas wynajmu. Możemy zakupić takie dodatkowe ubezpieczenie. Koszt wynajmu będzie wyższy ale będziemy mieli gwarancję tego, że faktycznie nie poniesiemy żadnych konsekwencji w przypadku uszkodzenia samochodu, którym poruszam się i wypożyczyliśmy go.
Wiele osób nie myśli o ubezpieczeniu, nie chcą go wykupywać, ponieważ pożyczają auto tylko na kilka dni. Tak naprawdę ryzyko uszkodzenia auta nie jest jakieś duże. Każdego dnia przecież poruszamy się autami po miastach i tak naprawdę nie wszyscy mamy stłuczki. Zdarzają się jednak takie przypadki i lepiej, aby nie padło na nas tym bardziej, jeśli poruszamy się wynajętym samochodem. Pół biedy jeśli nie ma problemów z ustaleniem sprawcy stłuczki, uszkodzenia samochodu. Jeśli jednak sprawca uciekł i nie mamy jak udowodnić jego winy, to w takim przypadku bez dodatkowego ubezpieczenia na czas wynajmu możemy zostać obarczeni kosztami doprowadzenia samochodu do stanu w jakim go odebraliśmy od wypożyczalni.
Na szczęście koszt dodatkowego ubezpieczenia nie jest zbyt wysoki i mieści się w granicach 10-15 złotych dziennie, za nieduży samochód miejski. W większości przypadków właśnie takie auta wypożyczamy, dlatego koszty nie powinny być dla nas bardzo uciążliwe. Oczywiście jeśli auto wypożyczymy na miesiąc bądź dłużej, to suma zrobi się bardziej widoczna i uciążliwa. Czy jednak posiadając auto zastępcze przez tak długi okres czasu nie warto zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wydarzeniami takimi jak stłuczki? Większość osób stwierdzi zapewne, że warto wykupić ubezpieczenie!